رفتن به محتوا
مرتب سازی:
فیلتر محصولات

قیمت محصولات

دسته بندی

قیمت محصولات

دسته بندی

کرمان

قدمت و تاریچه استان کرمان

استان کرمان یا کارمانیا (نام باستانی) مرکز پهناورترین استان ایران است که در جنوب شرقی واقع شده است. این استان جزو 5 استان تاریخی ایران به حساب می آید که تاریخچه پر بار آن حاکی از فراز و نشیب های بسیار این استان در طول تاریخ است. نتایج پژوهش باستان شناسان گواه این است که قدمت این استان به هزاره چهارم قبل از میلاد بر می گردد. هم چنین در کتیبه های بر جای مانده از دوران هخامنشی بارها از نام کرمان استفاده شده است که نشانگر اهمیت این منطقه وسیع در طول تاریخ است. از اردشیر به عنوان اولین فاتح کرمان یاد می کنند که بعد از فتح او، این استان گسترش یافت.  این استان از 6 دروازه  وکیل، ناصری، گبری یا خراسانی، سلطانی یا دولت، ارگ یا باغ و رق آباد تشکیل می شده است که این حصار تا اواخر دوره قاجار وجود داشته اما در دهه اول این قرن با تخریب این حصارها به وسعت این استان افزوده شده است.

استان کرمان مساحتی برابر با 183193 کیلومتر مربع دارد. این استان توسط کوه هایی احاطه شده است که همین امر سبب شده است بسیاری آن را بهشت کوهنوردان بدانند. این استان به علت تنوع اقلیمی دارای آب و هوای متنوعی است اما می توان این استان را استانی نیمه کویری دانست. مشابه تمام مناطق کویری شب های سرد و روزهای گرم از خصیصه های آب و هوایی این استان است. باید دانست ارتفاع بالای این استان نسبت به سطح دریا سبب ایجاد تمایز بین این استان و سایر استانهای کویری ایران شده است.

مکان های تاریخی و جاذبه های توریستی استان کرمان

کرمان به علت قدمت بالا و فرهنگ غنی همواره به عنوان یک مرکز گردشگری مورد توجه بوده است. جاذبه های گردشگری این استان به اماکن تاریخی، مذهبی، طبیعی و موزه ها تقسیم می شود. از آثار تاریخی شهر کرمان می توان به گنبد جبلیه، مجموعه گنجعلیخان، باغ شازده، مسجد جامع مظفری، آرامگاه شاه نعمت اله ولی، بازار کرمان، شیوشگان، مجموعه وکیل، مجموعه ابراهیم خان، تخت درگاه قلی بیگ، آرامگاه خواجه اتابک، آرامگاه مشتاق علیشاه، باغ موزه هرندی، خانه امینیان، خانه پرداختی و خانه غفاری اشاره کرد. اما استان کرمان نیز مانند شهر کرمان از آثار تاریخی بی شماری تشکیل شده است که شاخص ترین آنها ارگ بم است که به عنوان نماد این استان شناخته شده است.

علاوه بر آثار تاریخی، این استان به علت خاصیت کویری از جاذبه های طبیعی بسیاری برخورد دارد است که علاوه  بر گردشگران بسیاری از اخترشناسان را نیز به خود جلب کرده است.  این استان موزه ها و باغ های بسیاری دارد و با توجه به اهمیت توریستی که همواره داشته است به گسترش امکانات تفریحی این استان اهمیت بسزایی داده شده است. در نهایت باید گفت کرمان گزینه ای مناسب برای گردشگری و آشنایی با تاریخ غنی زمین پارس است.

خرید سوغات و صنایع دستی کرمان

وقتی نام استان کرمان به گوش می رسد همه به یاد فرش کرمان می افتند که همیشه در کل ایران مثل بوده است. یکی دیگر از صنایع دستی این استان که مورد توجه گردشگران قرار گرفته، پارچه های پته دوزی شده است. از جمله صنایع دستی دیگر این استان می توان به ظروف مسی، خورجین بافی، آجیده دوزی، گبردوزی و آثار منبت کاری اشاره کرد. در هنگام مسافرت به این استان نباید از سوغات خوردنی این استان غافل شد. کلمپه، کماچ سهن، قطاب، قاووت، زیره، پسته و مرکبات از جمله خوراکی های منحصر به فرد این استان است که در کل ایران محبوبیت دارند.

نمایش بیشتر
question