رفتن به محتوا
مرتب سازی:
فیلتر محصولات

قیمت محصولات

دسته بندی

جنس

قیمت محصولات

دسته بندی

جنس

سمنان

تاریخچه و قدمت

استان سمنان با مساحت 97491 یکی از استان های پهناور ایران به حساب می آید. این استان به علت آنکه در  منطقه مرزی واقع شده بود در زمان هخامنشی و باستان از ایالت های بزرگ پارت و ماد به شمار می رفت. در تقسیم بندی دوره اشکانیان که طی آن ایران به استان های وسیع تقسیم شد سمنان در حیطه یک استان پهناور قرار گرفت. این استان با تاریخی به قدمت دو هزار سال فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرد و حتی در نیمه دوم قرن هفتم میلادی توسط اعراب تسخیر شد. اما آنچه به عنوان استان سمنان امروزی می شناسیم حاصل تقسیم بندی های منطقه ای در سال 1340 است که در سال 1350 بخش هایی به آن اضافه شد.

جاذبه های توریستی و گردشگری

لمس آسمان و سیر در دنیای ستارگان تنها در مناطق کویری ممکن است. استان سمنان با فاصله ای نزدیک به پایتخت به کویری در دسترس و زیبا تبدیل شده است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند. یکی از مناطق بکر و زیبای استان سمنان جنگل ابر  شهر شاهرود است. این جنگل که زیر مجموعه جنگل های هیرکانی است توسط پوششی از ابر احاطه شده است. چشمه آبگرم که در 21 کیلومتری سمنان قرار دارد جاذبه توریستی دیگری است که علاوه بر زیبایی خاصیت درمانی نیز دارد. منطقه زیارتی- تفریحی پیغمبران هر سال تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند. آرامگاه بایزید بسطامی عارف خوشنام جهانی و ابوالحسن خرقانی نیز به نوبه خود سبب افزایش جاذبه های این استان شده است.

مکان های تاریخی

از تاریخ با قدمت استان سمنان یادگاری هایی بر جای مانده است که امروزه از جاذبه های تاریخی این استان به شمار می آید. آتشگاه اسفنجان نمونه ای از آثار تاریخی است که به قبل از اسلام بر می گردد. عمارت آجری ابراهیم خان با معماری و گچ کاری بی نظیر به یک مکان تاریخی بی نظیر تبدیل شده است. برج چهل دختران برجی قدیمی است که در خیابان حکیم الهی شهر سمنان واقع شده است.  بسیاری معتقدند این اثر تاریخی هنر دست 40 دختر تارک دنیا است. مسجد جامع سمنان اثر تاریخی دیگری است که در قرن اول هجری بنا شده است که قدمت آن به دوره مغول و تیموری بر می گردد.

هنر و صنایع دستی

ایران زمین مهد هنر است و  استان سمنان به عنوان یکی از استان های با قدمت این مرزوبوم از قافله هنرمندان ایرانی جا نمانده است.  از جمله صنایع دستی این استان، که برگرفته از خلاقیت و هنر است، می توان به قالیبافی، سفالگری،  گلیم بافی، نمد مالی، چاپ قلمکار، سفالگری، سرامیک و هنرهای دست بافی (جاجیم، چادر شب و …) اشاره کرد.

سوغات

علاوه بر صنایع دستی بی نظیر این استان که نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند می توان به سوغات خوراکی استان کرمان نیز اشاره ای کرد. پسته دامغان نوعی از تنقلات محبوب جهانی است که از نظر مرغوبیت در کل جهان رقیب ندارد. نان سنتی شیرمال، کماج و نان پیاز نیز از خوردنی های دلپذیری است که بسیاری آن را به سوغات می برند. گردو شهمیرزاد، انگور شهر شاهرود و آرشه سنگسر از خوردنی هایی دیگری است که همواره مورد توجه بوده است.

نمایش بیشتر
question