رفتن به محتوا

گلاب گیری کاشان

یکی از جاذبه های شهر کویری کاشان، مراسم گلاب گیری است. شهر کاشان، با فاصله 240 کیلومتری از تهران، میان کوه بلند و سربه فلک کشیده کرکس و کویر مرکزی ایران قرار دارد. جشنواره گلاب گیری کاشان به شیوه سنتی به یکی از پربازدیدترین  آیین ها در این شهر تبدیل شده است که همه ساله تعداد بسیار زیادی مسافر و توریست را در بازه زمانی 15 تا  25 اردیبهشت به این شهر می‌کشاند.
در  ماه اردیبهشت، گل های محمدی ایرانی که از خانواده ی Rosaceus هستند، آماده چیدن هستند تا برای گلاب گیری آماده گردند. اسم سنتی گلاب گیری ” لتان ” است که تاریخچه طولانی در این شهر دارد. چیدن گل های سرخ محمدی، پیش از طلوع آفتاب آغاز می‌شود زیرا گل چین ها معتقد هستند در این زمان گل ها بوی بیشتری دارند. آنها گل را با کمک ناخن های انگشت شست و سبابه، از ساقه جدا می‌کنند و در ظرف مخصوصی برای گلاب گیری می‌فرستند. طبق نظر گیاه شناسان کیفیت گل سرخ پرورش یافته در شهر کاشان نسبت به بقیه شهرها از کیفیت بالاتری برخوردار است به همین دلیل هرساله مکه با این گلاب شسته می‌شود.
براساس شواهد تاریخی نخستین افرادی که ایده تقطیر را اجرایی کردند ایرانیان بوده اند. آنها به منظور تقطیر و گرفتن اسانس مایعات، دستگاه گلاب گیری را اختراع کردند. دراین زمینه جابربن الحیان صوفی پدر شیمی نام گذاری شده است. در گذشته های دور از مایع  حاصل از این فرآیند برای درمان معده و روده درد استفاده می‌کردند.

گلاب‌ گیری کاشان چه موقع است؟

همان‌طور که می‌دانید، جشنواره گلاب گیری کاشان از جمله مراسم آیینی این استان است که هر ساله برگزار شده و به واسطه آن نیز مسافران بسیاری به این استان سفر می‌کنند. زمان گلاب گیری کاشان یا به عبارتی زمان برگزاری مراسم، هر ساله از اواسط اردیبهشت شروع شده و تا اواسط خرداد ماه نیز ادامه پیدا می‌کند. در این زمان با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید چندین تور گلاب گیری کاشان را پیدا کنید و شما هم، با یکی از آن‌ها به دیدن این آیین باستانی بروید. البته بدون تور هم می‌توانید به این شهر سفر کرده و از دیدن این مراسم لذت ببرید.

یکی از جاهایی که پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن مراسم گلاب گیری به آن مراجعه کنید، قمصر است که در 30 کیلومتری شهر کاشان قرار دارد و از مراکز مهم گلابگیری به‌شمار می‌رود.

مراحل گلاب گیری در کاشان

در این مراسم، از دستگاه‌هایی چون دیگ مخصوص گلابگیری، قرابه و پارچ و دیگر وسایل، شامل شیشه گلاب و … استفاده می‌شود.

گل‌های خوش‌بو و تازه محمدی که از باغ‌های گسترده کاشان چیده‌ شده‌اند، فضای این جشنواره را به زیباترین شکل ممکن می‌آرایند. غیر از این زیبایی چشم‌نواز، عطر خوش گلاب تازه، که در همه جا پخش می‌شود، هوش از سر شما خواهد ربود. از همین رو، تور گلابگیری کاشان در اردیبهشت و خرداد هر سال، بیشترین تعداد درخواست‌ کننده را از داخل و خارج کشور خواهد داشت.

در کارگاه‌های گلابگیری، قبل از هرچیزی با نوشیدنی‌های خنک گلاب از شما پذیرایی می‌کنند که در کنار آن فضا، طعم آرامبخش گلاب را نیز تجربه می‌کنید.

فرایند گلاب گیری با قرار دادن دیگ‌های مخصوص گلابگیری رو اجاق شروع می‌شود. در این دیگ‌ها، گل‌های محمدی تازه را با آب مخلوط می‌کنند و درپوش دیگ را می‌گذارند تا بخار، درون دیگ‌ها باقی بماند. بعد از آن که این ترکیب، شروع به جوشیدن کرد، این بخارها را، که همان گلاب هستند، توسط لوله‌هایی، درون پارچ‌های مسی که در آب سرد قرار دارند، می‌ریزند. از سرد شدن این عصاره‌ها، گلاب به دست می‌آید.

این مراسم، نه تنها شما را با روش گلاب گیری کاشان آشنا می‌کند، بلکه می‌تواند دریچه‌ای تازه از آشنایی با آیین و سنت‌های این شهر تاریخی را به روی شما باز کند.

گلاب یکی از محصولات و سوغات خوراکی کاشان است که در سراسر ایران قابل تهیه خواهد بود، اما آنچه که در مقابل چشمان شما در جشنواره گلاب‌ گیری کاشان انجام می‌شود، قاعدتاً لطف و صفای بیشتری به سفر شما خواهد بخشید.

اگر به کاشان زیبا سفر کردید تا گلاب گیری را از نزدیک ببینید، کمی زمان بگذارید و از جاهای گردشگری و دیدنی کاشان مانند تپه سیلک، خانه بروجردی ها، خانه عامری ها، بازار سنتی کاشان، مسجد آقابزرگ و … نیز بازدید کنید تا با تاریخ بی‌نظیر این شهر آشنا شوید.

برچسب‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question