رفتن به محتوا
چرم تبریز

تاریخچه صنعت چرم تبریز و جایگاه امروزی آن

اگر قصد سفر به شهر تبریز را دارید، خرید صنایع دستی تبریز و گشت و گذار در بازارهای صنایع دستی آن، از مهم‌ترین بخش‌های سفرتان محسوب می‌شود. آنچه که امروزه به عنوان صنایع دستی شناخته می‌شود، در واقع شامل وسایل تزئینی و کاربردی است که توسط دست، ابزارهای ساده و بدون دخالت ماشین ساخته می‌شود. به همین علت، ساخت صنایع دستی زحمت زیادی دارد و نیازمند مهارت‌های خاصی است.

شهر تبریز سال هاست که جز چند شهر اول ایران در زمینه صنایع دستی شناخته می‌شود. با خرید صنایع دستی و سوغات تبریز می‌توانیم خاطرات زیبای سفرمان را همواره به یاد داشته باشیم و علاوه بر لذت بردن از خرید آنها، از هنرمندان این عرصه حمایت کنیم. فرش دست‌بافت و تابلو فرش، چرم‌دوزی، گلیم بافی و محصولات سرامیکی نمونه‌هایی از صنایع دستی پرطرفدار تبریز هستند. اگر علاقه دارید تا در مورد صنایع دستی تبریز و صنعت چرم این استان بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

صنایع دستی ایران

انواع صنایع دستی ایران، بخش قابل توجهی از بازارهای سنتی را در شهرهای مختلف کشور تشکیل می‌دهند. در واقع صنایع دستی هر کشور را می‌توان بازتابی از تمدن و فرهنگ مردم آن منطقه دانست. علاوه بر این، صنایع دستی از نخستین ابزار تعامل انسان‌ها با یکدیگر است که اطلاعات بسیار زیادی از پیشینه تاریخی کشورها و نقاط مختلف در اختیار ما قرار می‌دهد.

صنایع دستی ایران

صنایع دستی ایران سهم قابل توجهی از صادرات کالاهای کشور را تشکیل می‌دهد. به عنوان نمونه، فرش ایرانی از محبوب‌ترین صنایع دستی در تمام جهان شناخته می‌شود که به دلیل اشتغال مردم روستاها و عشایر در این صنعت، زیرساخت‌های اقتصادی جامعه را محکم‌تر می‌کند. همچنین صنایع‌دستی ثبت شده در سازمان میراث فرهنگی ایران، رقمی حدود ۳هزار هنردستی را شامل می‌شود که این عدد، نشان‌دهنده‌ی فرهنگ و هنر غنی ایران در طول زمان‌های مختلف است.

در این میان جالب است بدانید که بیشتر از 600 نوع صنایع دستی ثبت‌شده در یونسکو وجود دارد که 450 مورد از آنها را انواع صنایع دستی ایران تشکیل می‌دهند. بخش زیادی از این صنایع دستی نیز حاصل هنر و ذوق مردم آذربایجان شرقی و تبریز است. شما نیز می‌توانید به راحتی با سفر به شهرهای ایران و یا خرید آنلاین از فروشگاه صنایع دستی شیراز، تبریز و دیگر شهرهای ایران، سوغات مورد نظرتان را خریداری کنید. در ادامه اگر علاقه دارید تا در مورد صنایع دستی و صنعت چرم‌دوزی تبریز بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم با خرید صنایع دستی تبریز آشنا شوید.

صنایع دستی و صنعت چرم تبریز

شهر تبریز علاوه بر سوغات معروف خود که شامل انواع شیرینی‌جات و تنقلات است، صنایع‌دستی و هنرهای بسیاری دارد که هر کدام با قدمت طولانی خود، به نوعی معرف این شهر هستند. معروف ترین صنایع‌دستی شهر تبریز جاجیم بافی، نقره‌سازی و نقره‌کوبی، سوزن دوزی و گلیم‌بافی است که در این میان صنعت چرم‌ در این شهر از محبوبیت بسیار زیادی از قدیم تا به امروز برخوردار بوده است.

شهر تبریز به واسطه داشتن کارخانه‌های متعدد چرم سازی و کارگاه‌های تولید کفش، کیف و سایر محصولات چرمی، بیشتر از ۸۰ درصد از چرم و کل محصولات چرمی کشور را تولید می‌کند و علاوه بر تامین نیاز داخلی، در بخش صادرات چرم و محصولات مربوط به آن هم فعال است.

چرم از دباغی پوست خام گاو، گوسفند و برخی حیوانات دیگر بدست می‌آید. فرآیند دباغی در واقع به منظور جلوگیری از فاسد شدن این ماده طبیعی و  بالا بردن انعطاف چرم برای استفاده در تولید محصولات چرمی مختلف انجام می‌شود. در گذشته استفاده از پوست حیوانات مختلف برای ساخت پوستین، قبضه‌ی شمشیر، آستر کفش، لباس‌های زمستانی، جلد‌های چرمی و … مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در این صنعت و ظهور دستگاه‌های مختلف، هر وسیله‌ای را می‌توان از جنس چرم تهیه کرد.

امروزه بیشتر از ۲۵۰ کارگاه تولید چرم در شهر تبریز وجود دارد که اکثر آنها در تولید چرم سنگین و تعدادی هم در تولید چرم سبک فعالیت می‌کنند.

همچنین آمار‌ها نشان می‌دهد که شهر تبریز با داشتن بیش از پنجاه واحد صنعتی بزرگ در صنعت کیف و کفش چرمی، قطب چرم کشوربوده و نشان تجاری محصولات چرمی کشور را به خود اختصاص داده است.

تاریخچه چرم تبریز

ایرانیان با پیشینه سه هزار ساله، اولین و قدیمی‌ترین تولید‌کنندگان چرم در جهان شناخته می‌شوند. بیشتر مستندات تاریخی، چرم تبریز را به اولین انسان‌های دامدار در منطقه‌هایی از قفقاز نسبت می‌دهند. در سال ۱۳۰۸ اولین کارخانه چرم‌سازی در ایران در شهر تبریز تاسیس شد و به دنبال آن در شهرهای دیگری همچون همدان، اصفهان، تهران و برخی از شهرهای دیگرهم کارخانه‌های چرم‌سازی احداث شد.

هنرمندان تبریزی سال‌های بسیاری مشغول دباغی بهترین چرم تبریز و ساخت محصولات چرمی بودند و به این ترتیب، تبحر آن‌ها در این زمینه را می‌توان علت اصلی شهرت چرم تبریز در کشور دانست.

چگونه چرم اصل را تشخیص دهیم؟

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی، در بعضی مواقع بسیار سخت است. توجه داشته باشید که چرم طبیعی بسیار گرانتر از چرم مصنوعی است و عموما کالاهای تولید شده با چرم اصل طبیعی، دارای شناسنامه حاوی اطلاعات مربوط به کالا هستند. با این وجود می‌توانید با توجه به نکات زیر، چرم طبیعی را به راحتی از چرم مصنوعی تشخیص دهید:

تاریخچه چرم تبریز

  • برای تشخیص اصل بودن چرم، به قسمت‌های برش خورده کار دقت کنید تا نشانه‌هایی از حالت پلاستیکی و نرم نداشته باشد.
  • چرم طبیعی را لمس کنید. دقت داشته باشید که چرم طبیعی از بافت بسیار نرم و منعطفی برخوردار است.
  • چرم را بو کنید. چرم طبیعی دارای بوی مشخص و خاصی است که هرگز نمی‌توان از آن کپی‌برداری کرد.
  • به بافت چرم دقت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که گره‌ها و خلل و فرج‌های موجود در چرم طبیعی قابل شناسایی نیستند و باید به شکل نامنظم باشند.
  • همچنین در صورت امکان، می‌توانید کمی چرم را در معرض شعله‌ی آتش قرار دهید. بوی ساطر شده از سوختن چرم طبیعی به بویی نظیر سوختن مو شباهت دارد که نشان‌دهنده‌ی اصل بودن و طبیعی بودن چرم است.

سخن آخر

تبریز، شهری پر از انواع صنایع دستی است که انتخاب‌های مناسبی برای تهیه سوغاتی هستند. چرم یکی از این موارد است و بهترین چرم تبریز را می‌توان در بازارهای این شهر پیدا کرد. پیشنهاد ما این است که برای تهیه این صنایع حتما از یک فروشگاه معتبر خرید کنید و در صورت امکان اصل بودن آن را با استفاده از نکات مطرح شده در این مقاله بسنجید.

برچسب‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question