رفتن به محتوا
پولکی و نبات اصفهان

ساده‌ترین روش برای تهیه پولکی و نبات اصفهان

پولکی و نبات اصفهان پس از گز از جمله محبوب‌ترین سوغات اصفهان هستند. یک جعبه پولکی در کنار یک ظرف نبات زعفرانی یا نبات سوخته می‌تواند به مهمانی شما رنگ و لعابی متفاوت دهد. انواع نباتات می‌تواند شامل نبات زعفرانی، نبات زنجبیلی، نبات دارچینی، نبات ساده یا دیگر طعم‌ها باشد. پولکی نیز دارای طعم‌های متفاوتی است که از آن‌جمله می‌توان به پولکی ساده، نارگیلی، زنجبیلی و زعفرانی اشاره کرد. با توجه‌ به ‌اینکه پولکی و نبات اصفهان از جمله محبوب‌ترین سوغات این شهر هستند، در این مقاله به‌طورکامل به‌معرفی و ارائه طرز تهیه پولکی و نبات می‌پردازیم. اگر مایلید این سوغات فوق‌العاده اصفهان را در خانه تهیه کنید، با ما همراه باشید.

پولکی اصفهان

پولکی اصفهان از جمله سوغاتی است که حتی در فهرست میراث معنوی کشور نیز ثبت شده است. این محصول که بیشتر در کنار چای صرف می‌شود نسبت به قند میزان‌کالری و شیرینی کمتری داشته و می‌تواند بهترین جایگزین برای قند باشد. پولکی نوعی آبنبات به شکل سکه است که تنها با استفاده از آب و شکر تهیه می‌شود.

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از مهمترین مزیت‌های این محصول، قند پایین‌تر در مقایسه با انواع دیگر شیرینی‌هاست. پولکی اصفهان در‌حال‌حاضر در طعم‌های متنوعی تهیه می‌شود. با ارائه طرز تهیه پولکی ساده خواهید دید که پایه اصلی تمامی پولکی‌ها یکی است، تنها تفاوت آن‌ها در مواد دیگری است که برای طعم جدید اضافه می‌شود.

پولکی اصفهان

در ادامه با طرز تهیه پولکی اصفهان آشنا می‌شوید، اما اگر فرصت تهیه این شیرینی را ندارید، خرید آنلاین سوغاتی فرصتی است تا محصولات مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و در نهایت با توجه به کیفیت و قیمت بهترین محصول را انتخاب کنید.

طرز تهیه پولکی ساده در منزل

مواد مورد نیاز برای درست کردن پولکی ساده در هر خانه‌ای وجود دارد. تنها کافی‌است مواد لازم را طبق دستوری که به شما ارائه می‌دهیم آن را تهیه کرده و در نهایت پولکی با طعم موردعلاقه خود را آماده کنید.

مواد لازم برای تهیه پولکی بدون قند

 • شکر، 1 و 1/3 پیمانه
 • آب، ½ پیمانه
 • سرکه سفید، 8 قاشق غذاخوری

طرز تهیه شیرینی پولکی ساده

 • آب را در یک قابلمه یا شیرجوش ریخته و روی حرارت متوسط قرار دهید.
 • قبل از به‌جوش آمدن آب، شکر و سرکه را به آن اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا شکر در آب حل شود.
 • بدون استفاده از قاشق و تنها با چرخاندن شیرجوش، شکر را در آب حل کنید.
 • مخلوط آب، شکر و سرکه باید حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بجوشد. در این مدت باید همواره ظرف را به‌صورت دورانی بچرخانید تا مخلوط ته نگیرد.
 • پس از 20 دقیقه، یک ظرف آب‌یخ آماده کنید. مقدار کمی از مایع پولکی را داخل آب‌یخ بریزید و پس از اینکه خود را گرفت آن را تست کنید. اگر پولکی تُرد و شکننده بود، آماده شده است. اما اگر به‌دندان شما می‌چسبد، لازم است تا مقدار بیشتری حرارت ببیند. در این مرحله می‌توانید به مدت ۵ دقیقه دیگر مخلوط را بجوشانید.
 • پس از ۵ دقیقه، مجدداً تست آب‌یخ را انجام دهید. اگر پولکی تُرد و شکننده بود، می‌توانید شیرجوش را از روی حرارت بردارید.
 • کف سینی که با فویل پوشانده شده به مقدار دلخواه از مایع پولکی بریزید.
 • پس از اینکه پولکی‌ها سفت شدند، آن‌ها را داخل یک ظرف دَربَسته نگهداری کنید.

نکاتی برای تهیه پولکی اصفهان

 • برای هم‌زدن مخلوط پولکی، ابداً از قاشق استفاده نکنید. مایع را با حرکت دورانی شیرجوش مخلوط کنید.
 • در مدت آماده شدن مایع پولکی، همواره باید ظرف را به صورت دورانی بچرخانید تا مخلوط ته نگیرد.
 • زمانی‌که مخلوط داخل ظرف به رنگ کاراملی در آمد، می‌توانید تست آب‌یخ را انجام دهید.
 • اگر مایع پولکی به‌اندازه کافی غلیظ شده باشد، زمانی‌که آن را روی سینی می‌ریزید شکل گرفته و پخش نمی‌شود. اما اگر مایع پخش شد، باید آن را بیشتر حرارت دهید.
 • حرارت اجاق باید ملایم باشد چراکه حرارت بالا تنها منجر به سوختن پولکی در دیواره‌های ظرف شده و باعث تغییر طعم آن خواهد شد.
 • قبل از ریختن مایع پولکی روی سینی، باید اجازه دهید تا اندکی سرد شود.

طرز تهیه پولکی کنجدی

برای تهیه پولکی کنجدی، به تمامی مواد اولیه لازم برای تهیه پولکی ساده به اضافه 1 قاشق غذاخوری کنجد نیاز دارید. بهترین زمان اضافه کردن کنجد، پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه جوشیدن مخلوط آب، شکر و سرکه است. پس از اینکه کنجد را اضافه کردید، به‌مدت ۵ دقیقه دیگر ظرف را به‌صورت دورانی بچرخانید تا کنجد‌ها در مخلوط پخش شوند. برای تهیه پولکی کنجدی می‌توانید از کنجد ساده یا کنجد بوداده استفاده کنید. این موضوع کاملاً به سلیقه شما برمی‌گردد.

طرز تهیه پولکی کنجدی

طرز تهیه پولکی نارگیلی

برای تهیه پولکی نارگیلی، باید 1 قاشق مرباخوری پودر نارگیل به مواد اولیه پولکی ساده اضافه کنید. تمامی مراحل تهیه پولکی نارگیلی مشابه طرز تهیه پولکی ساده است. پس از مدت زمان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه جوشیدن مخلوط شکر، آب و سرکه و پس از تست با آب‌یخ، شعله را خاموش کرده و 1 قاشق مرباخوری پودر نارگیل را به مخلوط اضافه کنید.

پس از مخلوط شدن پودر نارگیل با مایع پولکی ساده، کف یک سینی ‌استیل را کمی چرب کرده و مقدار دلخواه از مخلوط را به شکل سکه‌ای روی آن بریزید. پولکی‌ها را داخل یک جعبه یا یک ظرف‌دربسته نگهداری کنید تا خشک نشوند.

طرز تهیه پولکی زنجبیلی

مواد اولیه لازم برای تهیه پولکی زنجبیلی خانگی مشابه مواد پولکی ساده است، با این تفاوت که اندکی زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل باید به مخلوط اضافه کنید. پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه از جوشیدن مخلوط آب، شکر و سرکه سفید پودر زنجبیل را به مخلوط اضافه کرده و با قاشق هم بزنید تا زنجبیل کاملاً در مایع پولکی مخلوط شود. اجازه دهید پولکی زنجبیلی به مدت 1 الی 2 دقیقه دیگر روی حرارت بماند تا کمی غلیظ‌تر شود. سپس ظرف را از روی حرارت برداشته و مایع پولکی زنجبیلی را که هنوز داغ است با کمک یک قاشق کف‌سینی‌فر به‌شکل سکه‌هایی به اندازه دلخواه بریزید.

طرز تهیه پولکی کنجد با عسل

پولکی کنجد با عسل، شباهت زیادی به سوهان‌عسلی دارد، اما بافت آن اندکی تُردتر و شکننده‌تر است. از طرفی برای تهیه پولکی کنجدی با عسل به مواداولیه کمتری در مقایسه با سوهان عسلی نیاز خواهید داشت.

مواد اولیه پولکی کنجد با عسل

 • شکر ½ پیمانه
 • عسل ۱ قاشق غذاخوری
 • کره، ۱۵ گرم
 • کنجد 1 قاشق مرباخوری

طرز تهیه پولکی کنجد با عسل

 • کره، شکر و عسل را داخل یک قابلمه کوچک بریزید و مخلوط را روی حرارت قرار دهید تا کره آب‌شده و شکر نیز ذوب شود.
 • مخلوط را هم نزنید و تنها ظرف را به‌صورت دورانی بچرخانید تا مایع پولکی غلیظ شود. پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می‌توانید کنجد را اضافه کنید و حرارت را کم کنید. اجازه دهید تا به‌مدت ۵ دقیقه دیگر مخلوط بجوشد تا مایع پولکی به‌رنگ کاراملی درآید.
 • مخلوط پولکی کنجد عسلی آماده است. حالا می‌توانید آن را روی سینی استیل کمی‌چرب‌شده یا روی ورق فویل به‌صورت سکه‌هایی به‌اندازه دلخواه بریزید.

انواع پولکی اصفهان

طرز تهیه پولکی لیمو عمانی

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، پولکی اصفهان تنوع بسیار زیادی دارد که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها پولکی لیموعمانی است. برای تهیه این پولکی، به همان مواداولیه لازم برای تهیه پولکی ساده به اضافه 1 عدد لیموعمانی متوسط نیاز دارید.

پس از جوشیدن ۱۵ الی ۲۰ دقیقه مخلوط شکر، آب و سرکه، باید لیموعمانی را اضافه کنید. دانه‌های لیمو‌عمانی را جدا کرده و آن را به تکه‌های ریزتری تقسیم کنید و داخل ظرف بریزید، مخلوط را هم‌بزنید تا یکدست شود. در‌ صورت‌ تمایل می‌توانید مقداری کنجد نیز به پولکی لیموعمانی اضافه کنید.

نبات اصفهان

نبات یکی دیگر از انواع خوراکی‌های اصفهان است که علاوه‌بر اینکه جایگزین مناسبی برای قند و دیگر تنقلات مضر است و می‌تواند فواید بسیاری برای بدن نیز داشته باشد. ما معمولاً نبات را به‌همراه انواع چای مصرف می‌کنیم و جالب است بدانید که خوردن چای سبز با نبات برای لاغری مفید بوده و در نتیجه برای کسانی که خیلی طعم متفاوت چای سبز را نمی‌پسندند، افزودن یک نبات طعم‌دار می تواند این چای را به یک نوشیدنی دلنشین تبدیل کند. از جمله مهمترین فواید نبات می‌توان به کاهش دل درد، بهبود درد معده، ضدسردی و ضد نفخ بودن آن اشاره کرد.

اما آیا به‌عنوان یک مصرف کننده می‌‌دانید که نبات از چه درست می‌شود و فرق نبات با شکر در چیست؟

نبات تنها از ترکیب آب و شکر آماده شده و تفاوت اصلی آن با شکر در اندازه بلورهایی است که در فرآیند تولید نبات تشکیل می‌شوند. نبات در ترکیب با آب جوش یا چای یک نوشیدنی گوارا و درمانی است و به دلیل طبع گرمی که دارد، برای سردی و دل‌درد بسیار مفید است. اما زمانی‌که برای تهیه آن از مواد دیگری همچون زعفران نیز استفاده شود علاوه‌بر خواص نشاط‌آوری، دیگر خواص منحصر‌به‌فرد زعفران را نیز خواهد داشت.

نبات اصفهان

ترکیبات نبات یا مواد لازم برای تهیه نبات ساده

 • آب، نیم لیتر
 • شکر، 1 کیلوگرم

طرز درست کردن نبات در خانه

 • آب را داخل یک قابلمه متوسط ریخته و اجازه دهید تا به‌جوش آید.
 • وقتی آب جوش آمد، می‌توانید کم‌کم شکر را به آن اضافه کنید. مخلوط را مدام هم بزنید تا شکر کاملاً حل شود.
 • پس از اینکه مخلوط آب و شکر اندکی قوام پیدا کرد، می‌توانید ظرف را از روی حرارت برداشته و به‌مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه اجازه دهید تا خنک شود.
 • مقدار مشخصی از مخلوط را در یک لیوان بلند شیشه‌ای ریخته، سپس یک سیخ‌چوبی باریک در داخل لیوان قرار دهید.
 • لیوان را در جای ثابتی قرار داده و اجازه دهید تا بلورهای شکر دور‌تا‌دور سیخ‌چوبی تشکیل شوند.
 • پس از اینکه بلورهای شکر به‌اندازه دلخواه تشکیل شدند، می توانید آن‌ها را از لیوان خارج کنید.

نکات مهم در تهیه نبات خانگی

 • اگر بلورهای شکر به‌خوبی دور تا دور سیخ‌چوبی شکل نگیرند، علت اصلی آن کم بودن میزان شکر مصرفی است. بنابراین در‌این‌مرحله می‌توانید مقدار بیشتری شکر به مایع نبات اضافه کنید.
 • در طرز تهیه نبات زعفرانی کافی‌ است در آخرین مرحله مقدار دلخواه از زعفران دم‌کرده را به مخلوط آب و شکر اضافه کنید.
 • برای تهیه نبات زنجبیلی نیز می‌توانید از زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل استفاده کنید.
 • برای اینکه بلورهای شکر به‌خوبی شکل بگیرند، باید مخلوط آب و شکر به‌صورت اشباع شده باشد. به‌این‌مفهوم که اگر مقدار بیشتری شکر به مخلوط اضافه کنید، غیر قابل حل شدن در آن باشد.

نکات مهم در تهیه نبات خانگی

پولکی و نبات اصفهان از جمله سوغاتی هستند که در خانه، برای مهمانی و حتی در مسافرت نیز جایگزین مناسبی برای قند و شکر هستند. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، نبات به دلیل طبع گرمی که دارد برای تسکین درد معده و همین‌طور کاهش درد ناشی از انقباض ماهیچه‌ها و دل‌درد بسیار مؤثر است. از طرفی مصرف نبات به‌همراه چای سبز می‌تواند به‌خوبی ارتباط میان نبات و لاغری را به‌اثبات برساند .

با وجود تمام مزایایی که نبات برای بدن دارد، اما مصرف بی‌اندازه آن می‌تواند مضر باشد. چراکه ماده اصلی مورد استفاده در تهیه انواع نبات، شکر است. مصرف زیاد نبات برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند مضرات فراوانی به همراه دارد.

از طرفی پیشنهاد می‌کنیم همواره تلاش کنید تا نبات زعفرانی را در منزل آماده کنید. چرا که برخی از انواع نبات زردرنگ که در بازار عرضه می‌شوند، فاقد زعفران بوده و برای تهیه آن‌ها از رنگ استفاده می‌شود. این موضوع می‌تواند یکی از مهم‌ترین مضرات نبات زعفرانی تقلبی باشد. بنابراین در صورت امکان یا نبات زعفرانی را در منزل تهیه کنید یا اگر در سفر هستید، می‌توانید نبات زعفرانی خریداری کنید که در آن از رشته‌های زعفران استفاده شده است.

در‌حال‌حاضر پولکی و نبات اصفهان پس از گز به‌عنوان محبوب‌ترین سوغاتی این شهر شناخته می‌شود. شما برای خرید سوغات اصفهان می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر سطح شهر مراجعه کرده یا اینکه این محصولات را به‌صورت آنلاین خریداری کنید. اما در صورتی که مایل به تهیه پولکی و نبات اصفهان در خانه هستید با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در خانه آماده کنید.

برچسب‌ها

2 دیدگاه

 1. ظهر جمعه اردیبهشت زیر درخت های سرسبز تو حیاط با یک لیوان چای هل دار در کنارش هم پولکی اصفهان داخل قندون داشته باشیم و همین که هوای خنک و سرد به ما می خوره طعم پولکی رو زیر زبونوم حس کنیم. الان که می خواستم پولکی درست کنم جستجو کردم و به پولکی اصفهان رسیدم کلی ذوق زده شدم. حس می کنم الان باید پولکی کنجدی بخرم تا اینکه درست کنم ولی از متن عالیتون ممنونم

  • سلام. خواهش می کنم


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question