رفتن به محتوا
آموزش مکرومه

همه چیز درباره هنر مکرومه بافی و کاربرد‌های آن

یکی از محبوب‌ترین انواع صنایع دستی که به خوبی جای خود را در عرصه هنر پیدا کرده است، مکرومه‌بافی است. هنر مکرومه‌بافی (Macrame) در حقیقت شامل ترکیب خلاقانه‌‌ای از نخ و گره‌های متفاوت است که آن را به آثاری چشم‌نواز تبدیل می‌کند. این هنر زیبا در شکل‌های متنوع بسیاری شامل گلدان‌های بافته شده، دیوارآویز، رومیزی و غیره موجود است که یکی از اکسسوری‌های جذاب برای دکوراسیون منزل نیز محسوب می‌شود. در این مقاله از وچری همراه باشید تا به معرفی هنر مکرومه‌بافی و نکات مهم آن بپردازیم.

تاریخچه هنر مکرومه بافی

اولین آثار ثبت شده از گره‌های به سبک مکرومه در حکاکی‌های تزئینی به جای مانده از بابل و آشوریان دیده می‌شود. آثار به جای مانده درمجسمه‌های سنگی آن دوره نشان‌دهنده این است که گره‌های مکرومه‌بافی در بافت حاشیه لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. همچنین نمونه‌هایی از این هنر ارزشمند را می‌توان در تزئینات حوله‌ها و پارچه‌های اعراب در قرن ۱۳ میلادی مشاهده کرد. نام این هنر نیز از کلمه مقرمه در عربی نشات گرفته که در زبان فارسی به آن مکرمه یا مکرومه گفته می‌شود.

علاوه بر این، در قرن هفدهم میلادی ملکه ماری در انگلستان شیفته این هنر دستی زیبا شد که در نهایت موجب ترویج این هنر در انگلستان شده است. بنابراین این هنر زیبا در دوران ویکتوریا یکی از محبوب‌ترین انواع صنایع‌ دستی به شمار می‌رفت.

با توجه به این که مهارت اصلی این هنر گره زدن است، به همین دلیل تعجب‌آور نیست که دریانوردان و ملوانان نیز به نوعی موجب گسترش مکرومه در سراسر جهان هستند. در نهایت با گذشت زمان، مکرومه‌بافی راه خود را به دکوراسیون و چیدمان داخلی خانه‌ها باز کرد و از آن برای ساخت وسایل کاربردی و زیبا مانند آویز‌های دیواری، پرده، آباژور و یا حتی در زیورآلات و کیف مکرومه‌بافی نیز استفاده می‌شود.

تاریخچه هنر مکرومه بافی

نخ مکرومه بافی چیست؟

طناب یا نخ مکرومه شامل گروهی از رشته‌های الیاف به هم پیچیده شده است که برای بستن و یا گره زدن به همدیگر در خلق آثار مکرو‌بافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نخ مکرومه‌بافی دارای انواع متفاوتی است که شامل تک رشته، سه لایه و بافته شده می‌شود. همچنین مواد اولیه برای تهیه‌ی الیاف مکرومه‌بافی شامل پنبه، کتان، ابریشم، پلی‌استر و… می‌شود.

انواع گره های بافت مکرومه

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، هنر مکرومه‌بافی شامل گره‌‌های متفاوت است. تنوع گره‌های مورد استفاده در این هنر باعث شده تا بتوان طرح‌های بسیار متنوع و زیبایی خلق کرد. در ادامه به انواع گره‌های مورد استفاده در مکرومه‌بافی می‌پردازیم.

 • گره مربعی
 • گره مربعی متناوب
 • گره سرانداختن عمودی
 • گره دو برابر نیمه
 • گره نیمه عمودی
 • گره مارپیچ
 • گره مارپیچ نیمه
 • گره سرانداختن افقی

وسایل مورد نیاز برای مکرومه بافی

وسایل مورد نیاز برای شروع مکرومه‌بافی شامل موارد زیر می‌شود:

 • یک استوانه فلزی یا چوبی به طول ۳۰ سانتی‌متر
 • نخ کتانی مخصوص مکرومه به طول ۳۰ متر و با قطری حدودا ۸ سانتی‌متر
 • نخ پشمی تاب داده شده مرینوس به وزن ۲۵ گرم

آموزش مکرومه‌ بافی

برای شروع کار، نخ کتان مکرومه بافی ۳۰ متری را در اندازه‌های زیر ببرید:

 • ۷ قطعه در اندازه ۳/۳ متر
 • یک تکه‌ی ۵/۴ متری
 • یک تکه‌ی ۵/۱ متری

آموزش مکرومه‌ بافی

در نظر داشته باشید که رشته‌ نخ ۵/۱ متری برای آویزان کردن مکرومه استفاده می‌شود. همچنین برای راحتی کار و آویزان کردن آن در حین بافت می‌توانید از چوب لباسی، دستگیره در و یا پشتی صندلی استفاده کنید.

برای شروع ۷ قطعه نخ ۳/۳ متری را از طریق گره سرانداختن عمودی به لوله وصل کنید. همچنین نخ ۵/۴ متری را در سمت چپ لوله و درکنار ۷ نخ دیگر وصل کنید. این نخ شروع‌کننده‌ی کار شما خواهد بود. پس از اتصال این ۸ قطعه نخ می‌توانید کار خود را با گره‌های مربعی آغاز کنید.

از جمله طرح‌های مرسوم، تکرار گره‌های مربع در شروع کار است که ردیف‌های متوالی این گره‌ها می‌تواند به صورت ناقض زده شود تا درنهایت طرحی شبیه به موج ایجاد شود. سپس می‌توانید کار را با گره‌های دو برابر نیمه و همچنین گره‌های نیمه عمودی ادامه دهید.

انواع اکسسوری های زیبا با استفاده از هنر مکرومه بافی

امروزه نمونه‌های بسیاری از هنر مکرومه‌بافی موجود است که به منظور وسایل کاربردی و تزئینی در منزل مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به نمونه‌هایی از اکسسوری‌ با استفاده از هنر مکرومه‌بافی میپردازیم:

دیوارآویز

دیوارآویز مکرومه‌بافی یک وسیله تزئینی و بسیار زیبا است که برای پر کردن فضای خالی دیوار‌های خانه استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید انواع دیوارآویز‌های مکرومه‌بافی شده را در بالای تخت‌خواب خود، پشت مبلمان در اتاق نشیمن و یا هر فضای خالی دیگری به دلخواه آویزان کنید.

کیف مکرومه بافی

یکی دیگر از نمونه‌های بسیار زیبا و کاربردی این هنر، کیف مکرومه است که با ظاهر منحصربه‌فرد و زیبای خود یکی از بهترین نمونه‌های این هنر محسوب می‌شود. همچنین شما می‌توانید با استفاده از هنر مکرومه‌بافی و استفاده از صدف، سنگ‌های زینتی و… در بافت آن، انواعی بی‌نظیر از کیف‌های مکرومه‌بافی را تهیه کنید.

روکش آباژور

آباژور‌ها و چراغ‌های قدیمی و ساده خود را با استفاده از روکش‌های مکرومه‌بافی تزئین کنید تا نمایی زیبا‌تر به آن‌ها ببخشید. این روکش‌ها در سایز‌ها و مدل‌های متفاوت با توجه به آباژور بافته می‌شوند که هیچ مانعی در برابر نورپردازی آن نیز ایجاد نخواهند کرد.

نگهدارنده گلدان

از دیگر نمونه‌های مکرومه‌بافی، نگهدارنده‌ی گلدان است که به شکل توری بافته می‌شود. همچنین این نگهدارنده‌ روشی خلاقانه و مدرن برای تزئین و آویزان کردن گلدان‌های سبک و فانتزی است که سبکی بسیار زیبا و متفاوت را برای محیط خانه و یا تراس به وجود می‌آورد.

سخن پایانی

هنر مکرومه‌بافی یکی از بهترین نمونه‌های صنایع دستی است که انتخابی جذاب برای همه سلیقه‌ها است. همچنین این هنر بهترین ابزار‌ برای داشتن خانه‌ای به سبک و سیاق خودتان است که می‌توانید به راحتی آن را ساخته و یا با خرید آنلاین صنایع دستی در کمترین زمان از نمونه‌های بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

برچسب‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question