رفتن به محتوا
فریبرز فرتاش؛ از سفالگری تا کارآفرینی

فریبرز فرتاش؛ از سفالگری تا کارآفرینی

استاد فرتاش فریبرز متولد تهران و ساکن شاهرود است و مدرک درجه دو هنری دارد و فعالیت خود را از سال ۱۳۷۸ در رشته سفالگری شروع کرده است، وی پس از پایان تحصیلات دبیرستان به بازار کار وارد شد و از آنجا که دیپلم گرافیک داشت، در زمینه کارهای هنری شروع به فعالیت کرد، اول هنر را از معرق زیر نظر استاد احمد بهجت فرا گرفت. بعد از آشنایی با آقای قان‌بیگی همراه دو زوج جوان دیگر، در پروژه‌ای که تولید سفال برای صادرات به ایتالیا بود شروع به فعالیت حرفه ایخود را فرا گرفت.

آقای فرتاش فریبرز کارگاهش را در استان سمنان بنا کرده؛ جایی که سفالهای باستانی فراوان دارد، نمونه‌اش «تپه‌حصار» که تا چشم کار می‌کند، تکه سفالهای چندهزارساله روی زمین ریخته است.منطقه بسطام و تپه چخماقی شاهرود با هویت و فرهنگی چندهزارساله بیانگر تمدن عظیم ایران است و ایشان با آوردن نقش بُز یا کوه و یا استفاده از خاک خود منطقه در ساخت ظروف همواره کوشش کرده‌ است.»

هنر سفالگری با نگاهی به اصل «فنگ‌شویی»

این هنرمند سفالگر با نگاهی به اصل «فنگ‌شویی» شرق دور و با استفاده از سفال سیاه که خاص منطقه شاهرود است، کاسه‌ای آونگی ساخته‌ است که مثل کاسه‌های تبتی صدای زنگ ایجاد می‌کند و اگر شنونده، این کاسه گِلی را نبیند، فکر می‌کند زنگوله‌ای به صدا درآمده است. برای این کار کاسه‌ای را در دست گرفته و شیئی استوانه‌ای‌شکل را بر لبه کاسه کشیده میشود، دست درست در مرکز دایره قرار گرفته و تنها مچ است که می‌چرخد و آوایی فضا را فرا می‌گیرد؛ صدای عجیب و شیوه‌ای باستانی و دشوار که خاک را به صدا درمی‌آورد و این روزها در یوگا و مدیتیشن و موسیقی در سراسر دنیا بسیار طرفدار دارد.

فریبرز بیش از 1000 محصول از انواع وسایل کاربردی روزمره، حجم‌های سفالی، صراحی، قندیل، خمره‌های بزرگ ساسانی، گلدان‌های قشقایی، بشقاب و کاسه، توتک (نوعی گلدان دهانه تنگ)، قاب (بشقاب غذاخوری ترکی)، کاسه‌های پایه‌دار و… در طرح‌ها و اندازه‌های متفاوت و مختلف با لعاب‌های گوناگون ازجمله لعاب احیا و لعاب زرین‌فام با تکنیک‌های مجزا به‌نمایش درآمده است.»

فریبرز فرتاش؛ صاحب سبک هنر سفالگری

اقای فرتاش فریبرز از صاحبان سبک و نامداران سفالگری در ایران است . وی فارغ التحصیل گرافیک است . آقای فریبرز ابتدا هنر معرق را آموزش دید و پس از آشنایی به سفالگری آن را بطور حرفه ای فرا گرفت.استاد فریبرز کارگاه سفالگری خود را در استان سمنان و یکی از روستاهای شهرستان شاهرود ابرسج بنا نهاد دلیل اصلی ایشان برای ایجاد کارگاه در این منطقه قدمت طولانی سفالگری در مناطق بسطام و تپه چخماق و خاک مناسب برای سفالگری میداند.

در گذشته های دور حدود 300 سال پیش یک نوع سفال بنام سفال اوایی وجود داشته است. اقای فرتاش فریبرز شروع به تولید این نوع سفال با اسفاده از خاک یکی از روستاهای شاهرود کرده است. ویژگی منحصر به فرد این سفال محکم بودن و ایجاد زنگ در هنگام لمس بالای دیواره ظرف میباشد. این سفال براساس اصل ” فنگ شویی” شرق دور ساخته شده است که امروزه در یوگا و مدیتیشن از آن استفاده میشود.

کوره کارگاه استاد فرتاش یک مکعب مربع 6/15مترمکعب هست که در هربار پخت 350 قطعه در آن قرار میگیرید. منحنی پخت کوره از سفال تا سرامیک غالبی بین صفر تا 1080 است و طول پخت حدودا 24 ساعت است و هر بدنه دوبار تقریبا 50 ساعت داخل کوره قرار میگیرد. تخصص ایشان استفاده از لعاب های مختلف روی بدنه، کوره احیا و لعاب زرین فام است.

برچسب‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question