رفتن به محتوا
صنایع دستی کرمان

معرفی لیستی پروپیمان از بهترین صنایع دستی کرمان

قبول دارید که بهترین سوغاتی از هر سفری که می‌روید و هر شهر جدیدی که می‌بینید، صنایع دستی آن شهر است؟ صنایع دستی شهرهای مختلف، درست مانند ساختن دنیایی کوچک و رنگی در منزل‌تان است، تا هر وقت که خواستید یادی از روزهای شیرین گذشته بکنید یا روح خود را جلا دهید، سری به این گنجینه‌های رنگی بزنید. در این مطلب قرار است بهترین و محبوب‌ترین صنایع دستی کرمان را معرفی و به شما کمک کنیم تا لیستی پربار از سوغاتی‌هایی که می‌توانید از این شهر تهیه کنید، در اختیار داشته باشید.

صنایع دستی کرمان، بهترین انتخاب برای ثبت خاطرات شیرین سفر

کرمان، یکی از استان‌های جنوبی کشور است و از جمله محبوب‌ترین قطب‌های گردشگری برای دوستداران هنر و تاریخ به‌شمار می‌رود. سفر به این استان زیبا، قطعا تجربه‌ی بسیار شیرینی برای شما رقم خواهد زد که می‌توانید با خريد صنايع دستي كرمان، این شیرینی را تا سالیان سال با خود به‌همراه داشته باشید. اگر به دنبال لیستی جامع برای سوغاتی‌ها و صنایع دستی کرمان هستید، ادامه‌ی این مقاله را با دقت بیشتری بخوانید و هر آنچه می‌خوانید را به‌خاطر بسپارید. معروف‌ترین صنایع دستی کرمان که در سفر به این استان زیبا می‌توانید تهیه کنید به شرح زیر هستند:

قالی و فرش دستباف کرمان

از دوران صفویه تاکنون، کرمان یکی از قطب‌های اصلی بافت قالی و فرش در کشور ما به‌شمار می‌رود. استفاده از پشم بسیار مرغوب و نخ‌های پنبه‌ی باکیفیت، مهم‌ترین دلایل مرغوبیت این محصولات زیبا هستند و درست مانند ضرب‌المثلی که در رابطه با قالی کرمان وجود دارد، باعث شده‌اند تا با گذشت زمان، این محصولات جلوه زیباتری پیدا کنند. طراح‌های خیره‌کننده مانند برگ فرنگی، شکارگاه، قاب قرآنی، درختی، خوشه، افشان و شاه‌عباسی از جمله نقوش زیبایی هستند که در بافت فرش و قالی دستباف کرمان مورد استفاده‌ی هنرمندان این رشته قرار می‌گیرند.

فرش کرمان

قالیچه‌های افشار، قالیچه ایل افشار

منطقه‌ی سیرجان کرمان، مرکز بافت قالیچه‌های بسیار زیبایی است که با نام قالیچه‌های افشار شناخته می‌شوند. این قالیچه‌ها توسط ایل افشاری بافته می‌شوند و به همین دلیل نیز با این نام خوانده می‌شوند. در حال حاضر، روستاهایی چون: اسطور، پاریز، محمودآباد، زیدآباد و بلورد، قطب اصلی قالیچه‌های افشار در استان کرمان محسوب می‌شوند. شکستگی‌های منحربه‌فرد نقوش و ریزه‌کاری‌های خیره‌کننده، از جمله ویژگی‌های منحربه‌فرد بافته‌های افشاری هستند که محبوبیت بسیار بالایی را برای این محصولات در میان گردشگران به‌همراه آورده‌اند.

شال‌بافی، هنری از دوره قاجار

شال‌بافی یکی دیگر از هنرهای اصیل کرمانی‌ها است و جزو صنایع دستی بسیار محبوب این استان نیز به‌شمار می‌رود. طبق اسناد و نوشته‌های قدیمی، مردم این استان از دیرباز به این هنر می‌پرداخته‌اند و بخش عظیمی از درآمد آن‌ها در دوران قاجار نیز از راه فروش محصولات شال‌بافی به‌دست می‌آمده است. محبوبیت و رواج شال‌بافی در گذشته به‌قدری بالا بود که حتی مقامات رسمی و حکومتی نیز برای تزئین لباس‌های خود از تولیدات این حوزه استفاده می‌کردند. بوته‌ای، شاخ گوزنی، زنگاری، لاجوردی، ترمه و لاکی، محبوب‌ترین طرح‌های شال‌بافی در استان کرمان هستند.

جاجیم یا زیرانداز دو رویه

یکی دیگر از صنایع دستی زیبا و محبوب در استان کرمان، جاجیم است. جاجیم، زیرانداز دورویه و بسیار زیبایی است که برخلاف اکثر محصولاتی که به‌عنوان زیرانداز استفاده می‌شوند، هیچ پرزی ندارد. جاجیم از نظر ظاهری شباهت بسیاری به پلاس دارد با این تفاوت که بافت آن نسبت به پلاس نازک‌تر است. نقش‌ونگارهای رنگی زیبا و ظریفی که با استفاده از نخ‌های پشمی روی این دست‌بافته‌ی معروف خودنمایی می‌کنند، سبب افزایش محبوبیت این محصول در میان دوستداران صنایع دستی شده‌اند.

جاجیم کرمانی

ترمه، الیافی از دل طبیعت

درست است که بیشتر مردم، یزد را به‌عنوان مهد ترمه‌بافی می‌شناسند؛ اما بنا به اطلاعات موجود در برخی از منابع تاریخی، زادگاه این هنر زیبا، استان کرمان بوده است. این پارچه‌ی نفیس که با الیاف طبیعی بافته می‌شود، از وجود نقوش بسیار زیبا مانند گل‌های شاه‌عباسی و طرح بته جقه بهره می‌برد و همین موضوع نیز سبب زیبایی خیره‌کننده‌ی آن شده است. ترمه، یکی از محصولاتی است که در گوشه‌وکنار کرمان به‌چشم می‌خورد و شما می‌توانید با توجه به سلیقه‌ی خود، نمونه‌های متنوعی از این پارچه‌ی پرطرفدار را تهیه کنید.

گلیم‌بافی کرمان، دهکده جهانی گلیم

مشهورترین گلیم کرمان، گلیم شیریکی است و در روستای دارستان که نام آن به‌عنوان دهکده‌ی جهانی گلیم نیز به‌ ثبت رسیده است، بافته می‌شود. گلیم بافی کرمان که امروزه علاوه بر نوع سنتی آن، به‌صورت تلفیقی از گلیم و قالی نیز بافته می‌شود، در میان گزینه‌هایی قرار دارد که همواره با توجه و علاقه‌ی بسیار بالای گردشگران داخلی و خارجی روبرو بوده است.

گلیم بافی کرمان

گبردوزی، یادگار زرتشتیان

گبردوزی که از جمله زیباترین صنایع دستی کشور ما به‌شمار می‌رود، یادگار زرتشتیان ساکن این مرزوبوم است و در میان محبوب‌ترین صنایع دستی استان کرمان جای دارد. در این هنر، با استفاده از نخ‌های ابریشمی رنگی، نقش مختلفی مانند: طاووس، ماهی، هدهد، سرو یا گل میخک، روی پارچه سوزن‌دوزی می‌شوند.

آجیده‌دوزی یا پنبه‌دوزی

یکی دیگر از رودوزی‌های اصیل و زیبای ایرانی که در استان کرمان می‌توانید پیدا کنید، آجیده‌دوزی است. آجیده‌دوزی که با نام پنبه‌دوزی یا لایه‌دوزی نیز شناخته می‌شود، از قرن‌ها پیش و زمان هخامنشان، در میان ایرانیان رایج بوده است. در استان کرمان می‌توانید محصولات بسیاری مانند: روتختی، روکرسی، کلاه و سجاده مشاهده کنید که به این هنر زیبا مزین شده‌اند و می‌توانند زیبایی دوچندانی به منزل شما ببخشند.

پنبه دوزی

حصیربافی، شاخه‌های خشک درخت

کرمان یکی از مناطقی است که می‌توانید به انواع مختلفی از صنایع دستی حصیری دسترسی داشته باشید. حصیربافان کرمانی با استفاده از شاخه‌های خشک شده‌ی درختان، محصولات بسیار زیبایی را تولید می‌کنند. از جمله تولیدات حصیری این استان می‌توان به: نورگیر، جانماز و پادری اشاره کرد.

حصیر بافی

خورجین‌بافی، جلوه هنر ایرانی

استان کرمان نیز مانند اردبیل، یکی از مراکز اصلی بافت خورجین در کشورمان به‌شمار می‌رود. برای بافت خورجین از نخ‌های پنبه‌ای، پشم رنگی و در برخی از مواقع نیز موی بز استفاده می‌شود. خورجین یکی از محصولات سنتی بسیار زیبا است که می‌توانید در کرمان تهیه کنید و به‌عنوان جلوه‌ای از هنر ایرانی، در منزل خود داشته باشید.

ظروف مسی، هنر قلم‌زنی

یکی از معروف‌ترین صنایع دستی کرمان مس است. نزدیکی کرمان به معادن مس سبب شده است تا این استان به یکی از قطب‌های اصلی تولید انوع ظروف مسی در کشور تبدیل شود. اگر به ظروف مسی علاقه دارید، سری به بازار قدیم کرمان بزنید و علاوه بر بازدید از کار صنعتگرانی که کار قلم‌زنی روی ظروف مسی انجام می‌دهند، محصولات مورد علاقه‌ی خود را نیز تهیه کنید. از ظروف آشپزخانه گرفته تا لوازم زینتی و بسیار زیبا، همه و همه را می‌توانید در کرمان پیدا کرده و مناسب‌ترین گزینه‌ها را برای خود خریداری کنید.

ظروف مسی

سیس‌بافی یا گیس نخل خرما

الیافی که در کنار نخل خرما می‌رویند، با نام سیس یا گیس نخل خرما شناخته می‌شوند و از آن‌ها برای بافت محصولات مختلفی چون: پادری، طناب، سبد و انواع حصیر استفاده می‌شود. سیس‌بافی در کرمان رواج بالایی دارد و شما می‌توانید به نمونه‌های متنوع و زیبایی از محصولات سیس‌بافی در این استان دسترسی داشته باشید.

خوس‌دوزی، هنر اصیل و قدیمی کشور ایران

خوس‌دوزی یکی دیگر از هنرهای اصیل و قدیمی ایران است. در این هنر زیبا، با استفاده از الیاف طلا و نقره، طرح‌های مختلفی را روی پارچه می‌دوزند. مهم‌ترین نکته‌ای که خوس‌دوزی را از دیگر هنرهای مشابه در این حوزه متمایز می‌کند این است که هنرمندان برای دوختن طرح‌های مورد نظر خود، از قبل آن‌ها را روی پارچه نمی‌کشند.

صنایع دستی مشبک‌کاری روی چوب

اگر به محصولات چوبی علاقه دارید، صنایع دستی مشبک‌کاری، از بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید به‌‌عنوان سوغاتی از کرمان تهیه کنید. در هنر مشبک‌کاری، با استفاده از ابزارهای مختلف، پنجره‌ها و سوراخ‌هایی را روی محصولات چوبی ایجاد می‌کنند و با این‌کار جلوه و زیبایی خاصی به آن‌ها می‌بخشند.

مشبک کاری

ساز‌های چوبی، صدای یک تاریخ

کرمان یکی از بهترین جاهایی است که علاقه‌مندان به موسیقی می‌توانند سازهای چوبی بسیار زیبا و مرغوبی را در آن پیدا کنند. اگر شما هم به نواختن ساز علاقه دارید، در سفر بعدی خود به کرمان، حتما از مراکز فروش سازهای چوبی در این شهر دیدن کنید.

معرق‌کاری چوب

با وجود اینکه معرق‌کاری سابقه‌ی چندان زیادی در کرمان ندارد؛ اما این هنر در همین مدت زمان کوتاه نیز جایگاه خود را در این شهر پیدا کرده که بخشی از آن را مدیون اضافه‌شدن خاتم و صدف به این حوزه است. هنرمندان کرمانی، محصولات بسیار زیبا و چشم‌نوازی را با استفاده از این هنر تولید می‌کنند و شما می‌توانید با گشت‌وگذار در بازارهای این شهر، محصولات مورد پسند خود را پیدا کنید.

پته‌دوزی، هنر اصیل ایرانی

پته‌دوزی یکی دیگر از هنرهای اصیل و بسیار زیبای این استان به‌شمار می‌رود. پته‌دوزی در واقع یک نوع رودوزی است که در آن با کمک نخ‌های مخصوصی که ریس نامیده می‌شوند، نقش‌ و نگارهای جذابی روی پارچه‌ای به‌نام عریض، دوخته می‌شود. برای اینکه با این هنر اصیل و قدیمی ایرانی بیشتر آشنا شوید، مقاله هنر پته دوزی کرمان را بخوانید و در‌صورت علاقه، محصولات آن را خریداری کنید.

عریض بافی کرمان، یکی دیگر از هنرها و صنایع دستی این شهر محسوب می‌شود. عریض، نوعی پارچه پشمی دستباف است که هنرمندان، آن را با  استفاده از دستگاه‌های بافندگی چوبی، تولید می‌کنند. البته امروزه، این دستگاه‌ها با دستگاه‌های برقی جایگزین شده‌ و بافته‌های کارخانه‌ای، جای عریض دستبافت را در تهیه پته کرمان گرفته اند. از عریض به عنوان زیر ساخت پته دوزی کرمان استفاده می‌شود.

پته دوری

کاشی و سرامیک رفسنجان

از دیگر سوغات و صنایع دستی کرمان، کاشی و سرامیک رفسنجان است. دلیل رونق کاشی سازی در این شهر، مرغوبیت خاک این منطقه است. برای تهیه آثار کاشی کاری، باید دو مرحله استخوان‌بندی و لعاب طی شود. در گذشته، به جای لعاب، از حکاکی روی خشت زیرین استفاده می‌شد. اما امروزه، حتی می‌توان با نرم‌افزارهای مخصوص، هر طرح سفارشی را روی سرامیک حک کرد.

در چند خط بخوانید

محصولات و هنرهایی که در این مقاله از آن‌ها نام بردیم، تنها گوشه‌ای از زیبایی‌ها و جاذبه‌های حیرت‌انگیز کرمان هستند که با سفر به این استان زیبا می‌توانید از تماشای آن‌ها لذت ببرید. بعد از خواندن این مقاله، اطلاعات بیشتری در رابطه با صنایع دستی کرمان در اختیار دارید و می‌توانید با دستی پر از سفر خود به این شهر تاریخی و دوست‌داشتنی به خانه بازگردید.
برای خرید صنایع دستی همانند سفره قلمکار، ملیله دوزی، سرمه دوزی و… به سایت وچری سر بزنید.

برچسب‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question