رفتن به محتوا
رشته ختایی

تهیه رشته ختایی، سوغات لذیذ تبریز

اگر به تبریز سفر کرده باشید، احتمالا نام رشته ختایی یا کادایف را شنیده اید. رشته ختایی یکی از شیرینی‌ها و سوغاتی‌های معروف و خوشمزه تبریز است که بیشتر، در ماه رمضان تهیه و سرو می‌شود. از آنجایی که در تهیه این شیرینی، از انواع مغزها استفاده می‌شود، انرژی بالایی داشته و مقوی است. در ادامه می‌خواهیم طرز تهیه باقلوای کادایف را به شما آموزش دهیم. اما قبل از آن بیایید نگاهی به ریشه کادایف بیندازیم.

کادایف چیست؟

کادایف یا همان رشته‌ی کادایف، یک رشته خوراکی نازک است که در تهیه انواع دسرها، مخصوصا دسرهای ترکی، به کار گرفته می‌شود. کادایف ار ترکیب آرد سمولینا و آب تهیه می‌شود. رشته کادایفی که در تبریز از آن استفاده می‌شود، رشته ختایی نام دارد که با کادایف ترکیه، اندکی متفاوت است و با ترکیب آن با شکر، شیر، آرد، تخم مرغ و گلاب، دسر خوشمزه‌ای تهیه می‌شود که بسیاری از افرادی را که به دنبال خرید سوغات تبریز هستند، به سوی خود می‌کشاند.

کادایف چیست؟

طرز تهیه رشته کادایف

رشته ختایی یا کادایف تبریز، از شیرینی‌های مخصوص ماه رمضان، در دو نوع خشک و تر تهیه می‌شود و می‌توان با افزودن موادی مانند شکلات و زعفران، آن را در طعم‌‌های مختلف، تهیه کرد. در ادامه، طرز تهیه رشته ختایی را بیان کرده‌ایم. اما اگر امکان تهیه آن را در خانه ندارید، می‌توانید اقدام به خرید آنلاین سوغاتی کنید.

مواد اولیه:

رشته ختایی خشک: 500 گرم

شکر: 3 لیوان

کره: 200 گرم

هل: 1 قاشق غذاخوری

دارچین: 2/1 قاشق غذاخوری

زنجبیل: 4/1 قاشق غذاخوری

گردوی خرد شده: 60 تا 130 گرم

پودر گل محمدی: حدود سه قاشق غذاخوری

آب: به مقدار لازم برای خیس کردن رشته‌ها

گلاب: به میزان لازم

طرز تهیه رشته ختایی

ابتدا هل، دارچین، زنجبیل و پودر گل محمدی (که به آن قیزگول نیز گفته می‌شود) را با هم مخلوط کنید.

آب را با شکر مخلوط کرده و روی حرارت گاز قرار دهید تا مخلوط جوشیده و کمی غلیظ شود. سپس مقدار کمی گلاب را به آن اضافه کنید. (اضافه کردن گلاب، اختیاری است). بسته به سلیقه خود، غلظت شربت تهیه شده را تنظیم کنید. اگر دوست دارید رشته ختایی شما نرم باشد، شربت را رقیق‌تر درست کنید و اگر دوست دارید رشته ختایی شما خشک و تردتر باشد، غلظت شربت را بیشتر کنید. در مرحله آخر از این شربت استفاده خواهید کرد.

کره را درون یک ماهیتابه، روی شعله قرار دهید تا به آرامی، آب شود. سپس آن را در یک ظرف دیگر خالی کنید، به صورتی که کف تابه، مقداری کره باقی مانده و چرب بماند.

در مرحله بعد، نیمی از رشته‌ها را در ته ماهیتابه چیده و روی آن را فشار دهید تا فشرده و منسجم شود. سپس روی آن، کمی آب بریزید تا رشته‌ها حالت چسبنده پیدا کنند. البته در این مرحله، باید حواستان باشد که این لایه را بیش از حد، خیس نکنید. حال گردو، هل، دارچین و زنجبیل را روی رشته‌ها ریخته و سپس، بقیه رشته‌ها را روی مواد قرار داده و دوباره با دست فشار داده و کمی آب روی آن بریزید. حال پودر گل محمدی را روی رشته‌ها ریخته و در نهایت، کره را روی رشته بریزید.

طرز تهیه رشته ختایی

فر را با حرارت 170 درجه روشن کنید تا گرم شود، سپس ظرف رشته ختایی را در فر قرار داده و اجازه دهید تا حدود 35 دقیقه پخته و برشته شود. پس از آن‌که رشته خطایی پخت و آن را از فر خارج کردید، شربتی را که در مرحله اول تهیه کرده بودید، روی رشته بریزید و چند ساعت اجازه دهید تا شربت، جذب رشته‌ها شود.

بعد از چند ساعت، که شربت کاملا جذب رشته‌ها شد، ظرف را برگردانید تا رشته به صورت قالبی خارج شود و آن را برش بزنید. حال می‌توانید دسر را با گردو و گل محمدی تزیین کنید.

نکات تکمیلی در طرز تهیه رشته کادایف

  • اگر فر ندارید، می‌توانید رشته ختایی را روی اجاق گاز نیز تهیه کنید.
  • مقدار مواد میانی رشته ختایی، سلیقه‌ای است اما دقت کنید که در تهیه این شیرینی نباید از دارچین زیادی استفاده کنید زیرا آن را تلخ و سیاه رنگ می‌کند.
  • ارتفاع این شیرین، بهتر است در حدود دو بند انگشت باشد.

جمع بندی

رشته ختایی تبریز، یکی از سوغاتی‌های شیرین تبریز است که محبوبیت فراوانی دارد. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به تبریز، حتما این شیرینی خوشمزه را امتحان کنید. اما اگر امکان سفر به تبریز را ندارید، می‌توانید با خرید آنلاین صنایع دستی تبریز آنلاین، از فروشگاه‌های اینترنتی سوغاتی تهیه کنید و یا با استفاده از دستور تهیه رشته ختایی که در این مطلب، ارائه دادیم آن را در منزل تهیه کنید.

برچسب‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question