رفتن به محتوا
تشخیص فلز مس از برنج

روش‌های کاربردی برای تشخیص فلز مس از برنج

آلیاژ برنج در حقیقت از ترکیب دو فلز مس و روی ساخته می‌شود که امروزه علاوه بر کاربرد‌های بسیار زیاد خود در صنعت  فلز‌کاری، برای ساخت زیورآلات دست ساز و ظروف نیز استفاده می‌شود. در این میان توجه داشته باشید که مقدار مس موجود در فلز برنج می‌تواند بین ۵۵ درصد تا ۹۵ درصد باشد. به همین دلیل نیز تشخیص مس از برنج تا حدودی دشوار است.

علاوه بر این؛ فلز‌‌های برنج، مس و روی به دلیل رنگ ظاهری خود به عنوان فلزات قرمز نیز شناخته می‌شوند و در نگاه اول ممکن است یکسان به نظر برسند، اما در واقع کاملا با هم متفاوت هستند. در این مقاله از وچری، با ما همراه باشید تا به تفاوت‌های فلز مس و برنج و روش‌های تشخیص مس از برنج بپردازیم.

روش تشخیص فلز برنج و ویژگی‌ها آن

همان طور که در موارد بالا عنوان شده، فلز برنج از ترکیب دو فلز روی و مس به دست می‌آید. از جمله خواص بسیار مهم این فلز می‌توان به چکش‌خواری، انعطاف‌پذیری بسیار بالا و رنگ و جلای این فلز اشاره کرد. همچنین این فلز با داشتن قیمت پایین‌تر نسبت به طلا و نقره، مورد توجه بسیاری از تولید‌کنندگان انواع صنایع دستی و مصرف کنندگان آن‌ها قرار گرفته است. ناگفته نماند که زیورآلات دست‌ ساز ساخته شده از برنج نیز نمونه‌ای بی‌نظیر از کاربرد‌ فلز برنج محسوب می‌شوند.

یکی دیگر از خواص بسیار مهم فلز برنج، مقاومت آن در برابر لکه‌دار شدن و یا کدر شدن است و در نتیجه بسیار دیرتر از فلزات دیگر با اکسیژن ترکیب شده و اکسید می‌شود. در نهایت جالب است بدانید که از ترکیب آلیاژ برنج با سایر عناصر نیز برنز به‌دست می‌آید.

روش تشخیص فلز برنج و ویژگی‌ها آن

نحوه تشخیص فلز برنج از مس

برای تشخیص مس از برنج، راه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد که در این مطلب به نمونه‌هایی از آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش‌های پیشنهادی راه قطعی برای شناخت این گونه از فلزات محسوب نمی‌شوند و بهتر است همیشه از نظرات افراد کارشناس و متخصص برای تشخیص آن‌ها استفاده کنید.

تشخیص فلز برنج با توجه به رنگ آن

فلز برنج با توجه به مقدار آلیاژ به کار رفته در آن، در طیف رنگ‌های نارنجی تا زرد نقره‌ای موجود است. در این میان آلیاژهای بسیار مختلفی از فلز برنج موجود است که هرکدام به منظور کاربردی خاص تهیه و تولید می‌شوند. در حالت کلی رایج‌ترین رنگ فلز برنج، زرد و یا قهوه‌ای- زرد است که در بیشتر مواقع به عنوان رنگ برنز نیز شناخته می‌شود.

به طور معمول آلیاژهای برنجی که بیشتر به رنگ زرد تمایل دارند، در ساخت انواع صنایع دستی، دکوراسیون داخلی و مهمات کاربرد دارند. در مقابل برخی دیگر از آلیاژهای برنج با داشتن درصد بالایی از مس، در طیف رنگ‌های نارنجی و یا قرمز متمایل به قهوه‌ای دیده می‌شوند که در ساخت لوازم دکوراتیو، جواهرات و لوله بسیار پرکاربرد هستند.

تشخیص مس از برنج با توجه به سختی

توجه داشته باشید که فلز برنج با توجه به ترکیب آن با چندین آلیاژ، از سختی بسیار بیش‌تری در مقایسه با مس برخوردار است. در این روش می‌توان توسط یک شی تیز بر روی فلز مورد نظر شیار ایجاد کرد. در این راستا اگر فلز مورد نظر برنج باشد، عمق شیار ایجاد شده بسیار کم و نامشخص خواهد بود. در مقابل اگر فلز مورد نظر مسی باشد به سادگی شیار با عمق بالایی ایجاد می‌شود.

نکته: استفاده از این روش تشخیص مس از برنج، بر روی وسایل تزئینی توصیه نمی‌شود.

تشخیص مس از برنج با توجه به سختی

تشخیص فلز برنج با توجه به مقاومت آن در مقابل لکه شدن

از مهم‌ترین مزایای فلز برنج، مقاومت آن در مقابل لکه‌دار شدن و کدر شدن است. فلز برنج دیر‌تر از دیگر انواع فلزات اکسید می‌شود. به همین دلیل از این فلز مقاوم، در ساخت بسیاری از لوازم کاربردی، تزئینی و یا انواع صنایع دستی استفاده می‌شود. در مقابل از فلز مس نیز برای تولید انواع زیورآلات دست ساز، ظروف قلم‌زنی و… استفاده می‌شود. همچنین مس با داشتن خاصیت میکروب‌کشی، در فلزات مورد نیاز بیمارستان‌ها و صنایع دیگر نیز به کار می‌رود.

تشخیص فلز برنج با ضربه زدن و ایجاد صدا بر روی آن:

همانطور که در موارد پیشین عنوان شده است، فلز برنج از سختی بسیار بالاتری نسبت به مس برخوردار است. شما می‌توانید با ضربه زدن به فلز مورد نظر و شنیدن صدای آن، از جنس و آلیاژ به کار رفته در آن مطلع شوید. فلز مس به دلیل نرم بودن، صدای بسیار ضعیفی ایجاد می‌کند. در حالی که بر اساس تست بازگشت صدا که نخستین بار در سال ۱۸۶۷ انجام شده است، هنگامی که به فلز برنج ضربه بزنید، صدای بلندی تولید می‌شود و در مقایسه با مس بسیار رساتر است.

نکته: این روش برای تشخیص فلزات توپر و ضخیم توصیه می‌شود.

تشخیص فلز برنج با استفاده از آهنربا

یکی از آسان‌ترین روش های تشخیص فلز برنج اصل با استفاده از آهنربا صورت می‌گیرد. در نظر داشته باشید که فلز برنج اغلب به رنگ زرد و یا نارنجی موجود است که می‌توانید با نزدیک کردن آهنربا به فلز، از درصد خلوص آن مطمئن شوید. توجه داشته باشید که هنگام نزدیکی آهنربا به فلز برنج، اگر کششی هر چند ناچیز صورت بگیرد، می‌توان فهمید که در آن درصدی آهن به‌کار رفته است.

سخن پایانی

در نهایت به یاد داشته باشید که برای خرید محصولات مسی و برنجی باید آن را از مراکز خرید معتبر و اصیل ایرانی خریداری کنید. در این راستا شما می توانید در سایت وچری، ضمن خرید آنلاین صنایع دستی، از نمونه‌های بی‌نظیر ظروف و صنایع دستی مسی و برنجی نیز برخوردار شوید.

برچسب‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question