رفتن به محتوا
انواع پسته

معرفی انواع پسته در ایران و جهان و نحوه دسته‌بندی آن‌ها

پسته به دلیل اینکه نیازمند شرایط آب و هوایی خاصی است، معمولاً در شهرهای رفسنجان و دامغان کشت می‌شود. تنوع محصولات این شهرها زیاد است و در هر کدام از آن‌ها چندین رقم پسته ایرانی کشت می‌شود. باتوجه به تنوع بالایی که پسته در ایران دارد و همین‌طور صادراتی بودن آن، این محصول در گروه‌های مختلفی دسته‌بندی شده که جدای از شهر محل کشت و برداشت هستند. در ادامه می‌توانید با دسته‌بندی انواع پسته در ایران و جهان آشنا شوید.

خواص انواع پسته

پسته به عنوان یک دانه مغذی، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است که برای بدن ضروری هستند. پسته به دلیل اینکه حاوی مس، منیزیم و ویتامین‌های گروه B است منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. یکی از مهمترین مزایای پسته برای خانم‌ها، خصوصاً بانوان باردار، کمک به ساخت گلبول‌های قرمز و کمک به درمان کم‌خونی است. پسته سرشار از فیبر بوده و علاوه بر بهبود عملکرد سیستم گوارش بدن، به کاهش میزان قند خون و کاهش کلسترول نیز کمک می‌کند. با وجود خاصیت پسته برای بدن، مصرف آن به صورت روزانه می‌تواند برخی از ویتامین‌های مورد نیاز فرد را تأمین کرده و به سلامتی وی کمک کند. با این خواص فوق‌العاده و با توجه به اینکه پسته عمده محصول برخی از استان‌های کشور است، خرید پسته به عنوان سوغاتی یکی از بهترین هدایا خواهد بود.

خواص انواع پسته

دسته‌بندی انواع پسته در ایران و جهان

دسته‌بندی‌های مختلفی برای پسته در ایران وجود دارد که هر کدام شامل یک یا چند عدد از ارقام انواع پسته ایرانی هستند. اما اگر از لحاظ دسته‌بندی جهانی بخواهیم محصولات ایرانی را از یکدیگر تفکیک کنیم، این دسته‌بندی شامل سه گروه اصلی کشیده، گرد و جامبو خواهد بود. دسته‌بندی انواع پسته در ایران و جهان اندکی با یکدیگر متفاوت است و در ادامه انواع دسته‌بندی جهانی و ایرانی پسته را خواهید دید.

دسته‌بندی جهانی پسته

انواع پسته در جهان به‌طورکلی در سه گروه اصلی تقسیم‌بندی شده که به‌راحتی می‌توان ارقام پسته ایرانی را نیز با آن‌ها دسته‌بندی کرد.

پسته‌های کشیده یا دسته LONG

همانطور که از نامش مشخص است، ارقام پسته این دسته، شکل ظاهری کشیده‌ای دارند. از انواع پسته ایرانی که در این گروه قرار می‌گیرند می‌توان به پسته بادامی، پسته احمدآقایی و پسته اکبری اشاره کرد.

پسته‌های کروی شکل یا دسته ROUND

پسته‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرد کروی بوده و ابعاد ریزی دارند. پسته فندقی ایران در این دسته جای می‌گیرند چرا‌که ظاهری گرد و فندقی شکل دارد.

پسته‌های کروی شکل بزرگ یا دسته JUMBO

پسته‌های این گروه از لحاظ ظاهری مشابه گروه ROUND هستند با این تفاوت که ابعاد آن‌ها اندکی بزرگتر است. پسته کله‌ قوچی ایران، در این دسته قرار می‌گیرد.

انواع پسته ایرانی

انواع دسته‌بندی پسته در ایران

شیوه دسته‌بندی پسته در ایران اما با شیوه جهانی کمی متفاوت بوده و به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. از جمله اصلی‌ترین دسته‌بندی پسته در ایران شامل پسته بادامی و فندقی است.

دسته‌بندی بر اساس گونه

این دسته شامل دو گروه اصلی بادامی و فندقی است. در گروه بادامی، ارقام اکبری، بادامی و احمدآقایی قرار می‌گیرند و در گروه فندقی نیز ارقام کله‌ قوچی و اوحدی (فندقی) قرار خواهند گرفت.

دسته‌بندی بر اساس زمان گُل‌‌دهی

در این دسته‌، ارقام پسته در 3 گروه اصلی زود گُل، متوسط گُل و دیر گُل تقسیم‌بندی می‌شوند.

دسته زود گُل

در این دسته، ارقام کله قوچی و پسته نوقی قرار می‌گیرند.

دسته متوسط گُل

در این دسته، ارقام اوحدی یا فندقی ریز، احمدآقایی و بادامی قرار دارند.

دسته دیر گُل

در این دسته ارقام اکبری و قزوینی قرار می‌گیرند.

دسته بندی انواع پسته

دسته‌بندی بر اساس زمان برداشت محصول

ارقام مختلف پسته ایرانی از لحاظ زمان برداشت محصول به 5 دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند.

دسته خیلی زودرس

ارقام پسته این دسته تا 31 مرداد ماه رسیده و شامل پسته قزوینی خیلی‌ زودرس است.

دسته زودرس

ارقام پسته این دسته بین 1 تا 10 شهریور می‌رسند و شامل پسته اوحدی (فندقی) و قزوینی زودرس هستند.

دسته متوسط‌رس

ارقام پسته این دسته بین 11 تا 20 شهریور می‌رسند و شامل پسته کله قوچی، شاه‌پسند و خنجری دامغان و بادامی هستند.

دسته دیررس

ارقام پسته این دسته بین 21 تا 31 شهریور ماه می‌رسند و شامل پسته احمدآقایی و اکبری هستند.

دسته خیلی دیررس

ارقام پسته این دسته از 1 تا 10 مهر ماه می‌رسند و شامل پسته جندقی و ابراهیمی است.

دسته بندی انواع پسته

معرفی بهترین پسته ایران

انواع مغز پسته و پسته در ایران با توجه به طعم، ابعاد، رنگ پوست و رنگ مغز، با نام‌های مختلفی در استان‌ها شناخته می‌شوند. جالب است بدانید که یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار روی این موارد، محل کشت پسته است. به عنوان مثال انواع پسته دامغان که شامل پسته شاه‌پسند دامغان و پسته خنجری است یکی از بهترین انواع پسته صادراتی ایران است که میزان قابل توجهی از بازار صادرات پسته را به خود اختصاص داده است. در ادامه به معرفی برخی از بهترین ارقام پسته در ایران می‌پردازیم که در واقع بهترین پسته جهان نیز هستند.

پسته احمدآقایی

پسته احمدآقایی از جمله پسته‌های جدید تجاری ایران است که بیشترین میزان صادرت آن به کشورهای هند و یونان است. مغز این پسته کشیده بوده و در دسته LONG جهانی قرار می‌گیرد. رنگ پوست پسته احمدآقایی سفید بوده و رنگ قرمز مغز پسته باعث شده تا به عنوان یکی از بهترین پسته‌های ایران در جهان شناخته شود. این پسته بیشتر در رفسنجان کشت شده، شهری که به آن شهرپسته گفته می‌شود.

پسته بادامی

مغز پسته بادامی همان‌طور که از نامش پیداست، بادامی شکل یا خنجری شکل است. پسته بادامی نیز مانند پسته احمدآقایی در دسته LONG جهانی قرار می‌گیرد.

پسته فندقی یا اوحدی

از دیگر ارقام مهم و تجاری انواع پسته در ایران، پسته فندقی یا اوحدی است. یکی از عمده‌ترین دلایل محبوبیت این رقم، سازگاری آن با بسیاری از مناطق کاشت پسته در ایران است. پسته فندقی حدود 70% از حاصل باغ‌های پسته رفسنجان را به خود اختصاص داده است. دلیل اصلی نامیدن این پسته، گرد و کروی شکل بودن و همچنین شباهت ظاهری آن با فندق است. این پسته در دسته ROUND جهانی قرار می‌گیرد.

انواع پسته

انواع پسته دامغان

انواع پسته دامغان شامل ارقام شاه‌پسند دامغان و خنجری دامغان هستند که هر دو در دسته بادامی قرار می‌گیرند. پسته‌های دامغان نیز مانند اوحدی رفسنجان از جمله نمونه‌های تجاری و صادراتی هستند.

پسته کله قوچی

یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین ارقام پسته در ایران، پسته کله‌ قوچی است. این رقم از لحاظ ظاهری کاملاً مشابه اوحدی (فندقی) بوده اما درشت‌تر است. پسته کله قوچی نسبت به کم‌آبی و کمبود مواد مغذی حساس است و در نتیجه در تمامی مناطق کشت پسته قابل بهره‌برداری نیست. کله قوچی از جمله لذیذ‌ترین پسته‌هایی است که در رفسنجان کشت می‌شود. البته برای تنوع بیشتر، گاهی پسته را طعم‌دار نیز می‌کنند که از آن جمله می‌توان به پسته زعفرانی اشاره کرد که یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خرید سوغاتی خواهد بود.

نحوه بو دادن پسته

بو دادن پسته در حجم بالا معمولاً با دستگاه‌های صنعتی انجام می‌شود، اما اگر مایلید پسته را در خانه بو داده کنید می‌توانید به روش زیر عمل کنید.

برای بو دادن پسته، مقدار دلخواه از آن را داخل یک تابه ریخته و تفت دهید. زمانی‌ که رنگ پوست سخت پسته‌ها مایل به رنگ قهوه‌ای شد، می‌توانید به آن‌ها مقداری آب نمک، آب و زعفران دم‌کرده، آب و آبلیمو یا آب و سرکه اضافه کنید. با اضافه کردن هر کدام از این مخلوط‌ها، پسته‌های شما طعم جدیدی به خود می‌گیرند.

بعد از اضافه کردن یکی از مخلوط‌های فوق، پسته‌ها را کمی تفت دهید تا با حرارت، مواد را به خود جذب کنند. اگر پسته‌ها کاملاً خشک نشدند و کمی مرطوب بودند، نگران نباشید، با قرار گرفتن در محیط آشپزخانه به خوبی خشک خواهند شد.

خواص پسته تازه بی‌شمار است و در این مقاله با انواع پسته در ایران و جهان آشنا شدید، پسته‌هایی که در دو شهر دامغان و رفسنجان کشت شده و در چند گروه مختلف دسته‌بندی می‌شوند. پسته از جمله‌ آجیل‌هایی است که طرفداران بسیاری در ایران و جهان داشته و به دلیل خواص بی‌نظیرش، سلامتی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. وچری یکی از محبوب‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی خرید آجیل و خشکبار به حساب می‌آید، که با ارائه با کیفیت‌ترین محصولات توانسته مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب نماید.

برچسب‌ها

  1. تا الان نمیدوستم انواع مختلی از پسته در ایران وجود داره . تنها چیزی که میدونستم پسته رفسنجانه و خوشمزه ترینش هم همونه.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

question