" " رفتن به محتوا

انواع پسته در ایران و جهان

پسته خشکباری است خوشمزه و مقوی که در جهان به خصوص در ایران بسیار مشهور است و سالیان زیاد است که ایرانیان و شرق آسیا از این خشکبار استفاده می کنند. رقم پسته دارای نوع های مختلفی است که در ایران کشت می شود درختان پسته دارای دو پایه هستند به صورتی که هر پایه نر و مادگی را نشان می دهد اما در یک تک درخت پسته نر و مادگی به صورت هر دو با همدیگر وجود ندارد. در این مقاله سعی می شود به انواع مختلف پسته در جهان اشاره کنیم. پسته دارای خواص شگفت انگیزی است هم چون داشتن موادی مثل منیزم ، چربی ها و فیبر و مس و روی است.در مناطق پسته کاری ایرانقوی ترین و مرغوب ترین پسته ها را در بافت شنی لومی که یک بافت متوسط به حساب میاد تولید میکنند. البته در بافتهای خاک همانند لوم رسی سیلتی و لوم رسی نیز پسته های مرغوبی کشت می شود.
چه کشورهایی انواع پسته را تولید می کنند:
ده کشور بسیار مهم در تولید انواع پسته در جهان شهرت دارند که شامل ایران، آمریکا، ترکیه، چین، سوریه،یونان، ایتالیا، افغانستان، تونس و اسپانیا،است. ایران بزرگترین صادر کننده خشکبار پسته است. و می توان از دیگر تولید کننده های رقم پسته در جهان به کشورهایی هم چون ماداگاسکار، استرالیا، قرقیزستان، اردن، ازبکستان، پاکستان، ساحل عاج، مراکش و مکزیک اشاره کرد.
تقسیم بندی انواع پسته در ایران:
کشور ایران که به عنوان غول صادرات پسته مشهور است حداقل دارای 90 رقم پسته است که هرکدام دارای ژن های نر و مادگی است. و می توان مهم ترین نوع های مشهور در ایران که بیشتر نیز استفاده می شوند را با نام های ، کله قوچی، اکبری، ممتاز، بادامی زرند، سفید پسته نوق، احمد آقایی، اوحدی، خنجری دامغان، شاه‌پسند دامغان و پسته قزوینی معرفی کرد. در این مقاله ما برخی از مهم ترین نوع های پسته در ایران را شرح می دهیم. در هر کیلو پسته با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است تقریبا 233 عدد وجود دارد.
رقم اوحدی: این نوع پسته بسیار مشهور است و بیشتر در باغ های پسته شهر رفسنجان یافت می شود. و یک رقمی است که بیشتر به صورت تجاری است و صادرات این رقم پسته زیاد است.مزه بسیار خوب و مطلوبی دارد. برگهای آن سه برگچه ای و در اوایل شهریو این رقم صادراتی برداشت می شود.
رقم کله قوچی: میوه این رقم فندقی است.در هوای سرد چون زود گل می دهد خطر سرمای بهاره این نوع را تهدید می کند. در دومین دهه شهریور برداشت می شود.
رقم احمدآقایی: شکل میوه این رقم بادامی است و میوه درونی آن درشت است، رنگ پوسته این رقم به سفید استخوانی می رود.
رقم اکبری: این رقم از لحاظ تجاری بسیار اهمیت دارد و ارزش بالایی از نظر اقتصاد و تجارت دارد. معمولا صادر می شود و میوه این رقم نیز بادامی شکل است. برداشت آن در اواخر شهریور صورت می گیرد.
رقم خنجری دامغان:رقم خنجری دامغانی همانطور که از اسمش پیداست محصول شهر دامغان با میوه بادامی شکل است که رقمی تجاری است و در اواسط شهریور برداشت می شود.
رقم ممتاز: میوه بادامی شکل و خوشمزه ترین نوع تجاری پسته است.
رقم شاه پسند: محل تولید آن شهر دامغان است و در اواسط شهریور برداشت می شود.
رقم قزوینی:منشا تولید این نوع پسته شهر قزوین است. و در شهر قزوین به این نوع رقم کله بزی نیز می گویند.میوه ان بادامی شکل و بسیار ریز است.در اواسط مرداد ماه برداشت می شود.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question